Aktualności

Liczba odsłon: 3425414

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Katamaranów TOPCAT Catamaran CUP 2018

W weekend 9-10 czerwca tego roku odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Katamaranów TOPCAT Catamaran CUP 2018. Impreza po raz pierwszy zawitała do Turawy. Ze względu na to, iż są to zawody wysoko punktowane w Pucharze Europy światowej organizacji ITCA (International Topcat Class Association), na starcie pojawiło się wielu utytułowanych zawodników m.in. aktualny v-ce Mistrz Europy.

W Turawie pojawiło się 37 załóg, w tym 8 z Niemiec. Najliczniejszą klasę stanowiły katamarany TOPCAT K2. Klasyfikowana była również klasa TOPCAT K1. Przygotowano klasę Katamaran OPEN z przelicznikiem TEXEL, wyniki z tej konkurencji zaliczone zostały również w Pucharze Polski Południowej Katamaranów, który to przyciąga zawodników nie tylko z tego regionu kraju.

Pierwsi zawodnicy pojawili się w Turawie już w środę. W sobotę przy trudnych warunkach wiatrowych, 2 Bft z licznymi zmianami, rozegrano 2 wyścigi. Po czym zawody przerwano ze względu na burzę. Walka była zaciekła szczególnie w najliczniejszej klasie K2 (liczącej 15 załóg), gdzie na mecie w pierwszym wyścigu pojawiło się 6 katamaranów, pomiędzy którymi były bardzo małe różnice odległości, z oddali wyglądało to tak, jakby wszyscy wchodzili na linię mety razem. Po kilkudziesięciu metrach przy statku komisji zameldowała się kolejna grupa. W drugim wyścigu na starcie doszło do niegroźnej kolizji, w której brały udział cztery TOPCAT-y K2.

Niestety niedzielna aura nie pozwoliła na rozegranie kolejnych wyścigów, a więc do końcowej klasyfikacji przyjęto wyniki tylko z pierwszego dnia

W klasyfikacji generalnej w klasie TOPCAT K2 zwyciężyli reprezentanci Niemiec Gerd Boettger i Marko Haake (SSC SUSSER SEE). Pierwszymi z Polaków byli Marian Tobys wraz z synem Mateuszem Tobys (Topcat Team Polska),  którym udało się obronić Tytuł Mistrza Polski w klasie TOPCAT K2.

W klasie K2 klasyfikacja wyglądała następująco:

  1.       Marian Tobys, Mateusz Tobys - Topcat Team Polska
  2.       Marcin Janiec, Tomasz Sokół - Jacht Klub Opolski
  3.       Jarosław Wachowiak, Marek Śmiglak - JKW Poznań

Wyniki w klasie K1:

  1.       Uta Eyck, Wolfgang Kordes – YCBW
  2.       Kamil Cieśluk, Kajetan Cieśluk – JK Chalkos
  3.       Piotr Dębicki, Hubert Stankiewicz – Topcat Team Polska

 

W klasie OPEN najlepszy był Krzysztof Bassak i Agata Czarmińska (YKP WAWA), którzy wielokrotnie stawali na podium regat rankingu Puchar Polski Południowej Katamaranów.

Oczywiście nie zabrakło szant. Na koncercie w sobotę wystąpili harcerze z 41 Drużyny Harcerskiej, Żaba i Polewa wraz z Anią Muchą oraz EKT Gdynia. Zabawa była wspaniała, impreza przyciągnęła około 700 osób, najbardziej wytrwali schodzili z plaży o świcie.

Organizacja Mistrzostw Polski na Turawie została bardzo wysoko oceniona przez Prezydent ITCA, którą gościliśmy przez kilka dni w Polsce. W ostatnim dniu regat zaaprobowała pomysł, aby te prestiżowe zawody znów odbyły się na Opolszczyźnie. Tą drogą już zapraszamy na kolejną edycją CATAMARAN CUP 2019 do Turawy.

Menu szybkiego dostępu do wybranych treści

  • Data aktualizacji: 2021-06-23 14:32
  • |
  • Licznik odwiedzin: 61 813 104