Aktualności

REWOLUCJA ŚMIECIOWA

Od początku 2012 roku  w Polsce obowiązuje nowa ustawa  o utrzymaniu czystości i porządku  w gminach. Wprowadzone  rozwiązania narzucają  samorządom nowe obowiązki  i kompetencje  - przepisy te mają  promować czystość i odpowiedzialność  gminy za wszystkie odpady z jej terenu  oraz od każdego mieszkańca.

Wszystkie gminy mają obowiązek wdrożenia nowych przepisów,  tak aby nowy system mógł zacząć działać od 1 lipca 2013 roku.

Nowy sposób na  odpady  komunalne to metoda, która sprawdziła się już z powodzeniem w większości  krajów europejskich.

Na czym polegać będzie „rewolucja śmieciowa"?

Na wprowadzeniu nowego systemu gospodarowania odpadami, w którym za odbieranie i właściwe  zagospodarowanie wszystkich odpadów komunalnych oraz możliwość selektywnego zbierania odpadów  odpowiadać będzie gmina.

Odpady od mieszkańców odbierać będzie wyłoniona w drodze przetargu firma, która obsługiwać będzie teren całej gminy.

Za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy uiszczać będą jedną podstawową stawkę, dzięki czemu nikomu nie powinno "opłacać się" pozbywania się śmieci w sposób nielegalny.

Szczególne korzyści zyskają osoby segregujące śmieci - ekologiczni będą płacić mniej.

Kiedy gmina wprowadzi nowy obowiązkowy system zagospodarowania odpadów wszyscy, którzy sortują śmieci „u źródła” - będą płacić niższe rachunki!

Co „rewolucja śmieciowa" oznacza dla statystycznego mieszkańca ?

po pierwsze - będzie wolny od wszelkich umów, które do tej pory musiał podpisywać z przedsiębiorcami odbierającymi jego śmieci - teraz zrobi to za niego gmina;

po drugie - znikną zmartwienia co zrobić ze starą pralką, zniszczoną szafą, przeterminowanymi lekami albo zużytymi bateriami - gmina będzie organizować i wskazywać mieszkańcom punkt odbioru takich odpadów;

po trzecie - koniec z poszukiwaniem najatrakcyjniejszej oferty wywozu śmieci - mieszkańcy będą wnosili do gminy opłaty zgodnie z jedną, wyznaczoną w drodze uchwały stawką, a w zamian za to gmina wybierze przedsiębiorcę, który opróżni śmietniki mieszkańców, a ich zawartość wywiezie;

po czwarte - każdy kto selekcjonuje odpady będzie robił to nie tylko z korzyścią dla środowiska, ale również dla siebie - za selektywną zbiórkę gmina będzie pobierać niższe opłaty.

Nowe przepisy mają też zagwarantować skuteczniejszą walkę z dzikimi wysypiskami, ponieważ dzięki równej stawce za odbiór odpadów nikomu nie będzie opłacało się podrzucać śmieci  do lasu, sąsiadów, potoku,  rzeki czy przydrożnego rowu.  Zniknie też powód, żeby śmieci pozbywać się poprzez spalanie w domowych piecach - co mimo, że jest niezgodne z prawem, nadal stanowi problem w skali całego kraju.

Zdaniem ustawodawcy, każdy z nas będzie miał wkrótce szansę na niezaśmiecony krajobraz za oknem.

Należy także pamiętać, że opłata za gospodarowanie odpadami wnoszona do gminy podlegać będzie przepisom Ordynacji podatkowej, co oznacza, że wobec niepłacących będą wyciągane takie same konsekwencje.

 

Menu szybkiego dostępu do wybranych treści

  • Data aktualizacji: 2021-06-23 14:32
  • |
  • Licznik odwiedzin: 61 813 205